INFORMACE

 

od Kobyliho potoka

Střední
černí

 

od Kobyliho potoka

Střední
pepř&sůl

Schnauzer standard od Kobyliho potoka

Informace

O chovatelské stanici

Chovatelská stanice Od Kobylího potoka existuje od roku 1986 a první vrh byl odchován v roce 1987. Filosofie našeho chovatelského úsilí je založena na snaze o vytvoření moderního typu knírače s důrazem na vyrovnanou povahu a zdraví. Toho chceme dosáhnout spojením mnoha aspektů - kvalitní péčí o chovné feny a jejich odchovy, výběrem vhodných partnerů, u nichž nejsou důležité pouze tituly, ale jejich chovná hodnota. Majitelé našich štěňátek jsou většinou lidé, kteří chtějí knírače především jako inteligentního a věrného společníka, který je také ohlídá. Zároveň se chtějí chlubit jeho přirozenou krásou, zdravím a vytrvalostí. S mnoha majiteli svých štěňat jsme navázali přátelství, pomáháme jim s úpravou, radíme se o výživě a jiných záležitostech. Knírači si nás získali svou přirozenou krásou, inteligencí a vlastnostmi rodinného společníka a zároveň spolehlivého hlídače. Proto budeme náš chov rozvíjet i v budoucnu.


Setkání přátel Kobylího potoka

Každoročně pro naše kníračí přátele organizujeme víkend, kdy se sejdeme, povídáme, upravujeme, cvičíme, hrajeme si, grilujeme a děláme to, co zrovna chceme ve společnosti našich kníračů.
Reportáže jsou zde.


O plemeni

Vzhled každého plemene je jasně definován, a má odpovídat tzv. standardu.


Výcvik

Knírač je plemeno veselé, rošťácké povahy, tomu by měla odpovídat i metoda výcviku formou spíše hry. Základ úspěšného výcviku je položen na komunikaci vůdce a podřízeného od útlého věku psa. Do role vůdce se musí člověk vcítit, v opačném případě už štěně pozná, že vůdcovská role je špatně hraná a lidově řečeno, začne si z vás dělat dobrý den. Jaké základní znaky by měl správný vůdce vykazovat:

 • důslednost - trvá na každém vydaném pokynu či povelu
 • rozhodnost - vydávání jasných a stručných pokynů a povelů, vůdce vyslovuje zřetelně, nešišlá ve snaze rozplývat se nad psíkem
 • psíkovi se nepodbízí - na psíkovo dožadování pozornosti odpovídá důrazným "ne!"
 • za účelem pomazlení, hraní, krmení psíka přivolává k sobě - mazlení a hry ukončuje vždy vůdce
 • každý psův pokus o byť malou snahu o vedoucí pozici ihned maří
 • intenzivně pracuje mimikou obličeje, postavením těla a intonací hlasu.

  Pokud se majitel stane dobrým vůdcem svého psa, zvládne první týdny a měsíce společného soužití bez větších chyb. Soužití ale není jen o člověku a zvířeti, pes se musí naučit komunikovat i s jinými psy. Pes - fena, držení bez kontaktu s jinými zvířaty, zpravidla postupem času vykazují známky agresivního chování vůči nim. Majitelé si stěžují na chování psů zejména v období od 7 do 16 měsíců věku, tj. v době psychického dozrávání - dospívání, kdy si psi utváří návyky v komunikaci s okolím, které mívají trvalý charakter. Proto je důležité, aby bylo štěňátko po příchodu do nového prostředí v kontaktu s jinými zvířaty, zvláště psy a naučilo se s nimi komunikovat. Tato bezproblémová komunikace potom v drtivé většině přetrvá i v "krizovém" období dospívání. Avšak, partnery pro své štěně pečlivě vybírejte! Nejenže musí jít o psy čisté, řádně vakcinované a pravidelně odčervené, ale hlavně vyrovnané povahy. Mnoho majitelů by mohlo vyprávět o tom, jak jeho štěně bezdůvodně napadl jiný pes. Pokud takových nepříjemných zkušeností potká štěně příliš mnoho, může si vytvořit nesprávné vyhodnocení v komunikaci s jiným psem, což může zanechat někdy i fatální následky. ©těňátka by měla přijít do styku jen s vyrovnanými psy, nebo psíky jejich přibližného věku.

  Výcvik základní poslušnosti může majitel započít už ve věku tří měsíců a to velmi šetrným přístupem, přizpůsobeným věku psa. V tomto věku už se může štěňátko učit cviky:

 • přivolání s předsednutím nebo bez, základem je přiběhnutí na zavolání " sedni, lehni s krátkým setrváním vzhledem k věku a temperamentu
 • návyk na povel "k noze" při chůzi, opět vždy krátce jen asi 5 - 10kroků
 • návyk na slovo "aport", používáme hračku psa cvičíme formou hry
 • štěkání na povel - klid na povel.

  Při výcviku štěněte je důležitá pochvala, ta musí být zřetelná, až přehnaně radostná. Při výcviku štěněte v žádném případě nepoužíváme tresty ani hlasové pokárání v případě neúspěchu !!!!!! Napomínání používáme při výchově štěňátka, nikoli při výcviku. Cviky se provádějí max. 5x v průběhu dne a jednotlivě vždy jen asi 2-3x za sebou. V opačném případě se štěně "přetáhne", ztrácí pozornost a cviky a přítomný majitel ho přestanou bavit. Ideální možností je přihlášení na kynologické cvičiště na tzv. "navykačku". Majitel se štěnětem se do intenzivního cvičení nezapojují, štěně si pouze přivyká na prostředí, v němž se bude pohybovat při výcviku, zvyká si na psy, osoby, postupně se krátkodobě zapojuje do řady cvičících psů a přivyká i na práci při obraně. Časem se na cvičák začne těšit.

  Závěrem - se štěňátky vše provádějte promyšleně, chyby se odstraňují velmi obtížně. Dospívající pes bývá prověřením dosavadní práce majitele. Vše, co je mu poskytnuté od příchodu do nového domova, se stonásobně odrazí v době dospívání - psí puberty, kdy se samci chovají klackovitě, feny nedůtklivě a rozverně, u obou pohlaví se projevuje neposlušnost. V této době se zpravidla prokáže, na jaké úrovni probíhala výchova a základní výcvik, zda nechyběla důslednost, jaké kvality je komunikace mezi vůdcem a podřízeným jedincem, zda je vztah mezi oběma odpovídající, aby byl pes ovladatelný, nebyl agresivní k ostatním psům, nedej bože fenám či štěňatům. Doba dospívání si u majitelů začátečníků vyžaduje odborné vedení, které poskytne každé cvičiště, na němž porad,í co v chování psa odbourat a co vyzdvihnout.

  Autor: Dita Blažková (Beáta od Kobylího potoka)

O úpravě srsti

Odkaz na popis úpravy srsti knírače.